نام کاربر
رمز ورود
برو انصراف
         0
مبینا عظیم بیک: آشنایی با گیاهان آبزی!(میان آبی) شنبه 25 بهمن 1399 [07:11]
آبزی های میان آبی گیاهانی هستند که ریشه آنها چندان عمیق نیست و بیشتر در لایه های میانی آب معلق هستند و تا سطح آب رشد میکنند . نیاز به مواد آلی مغذی برای تغذیه ندارند و این مواد رو توسط ریشه هایشان از خود آب دریافت میکنند و نیاز به بستر مناسب ندارند. از نظر جذب مواد آلی و غیر آلی محلول در آب بسیار اهمیت دارند. عمل جذب مواد از طریق سطح زیرین برگ‌ها انجام می شود و اب اکواریوم را تمیز و شفاف می کنند. ریشه بدون انشعاب نازک فقط جهت محکم نمودن گیاه است. برگ‌های آن‌ها نازک و قرینه هم دیگرند. این گیاهان نور خورشید را گرفته و آب را تصفیه می کنند.

1

الودئا کانادنسیس Elodea canadensis
این گیاه بصورت ساقه ای تُرد با برگهای ریز و فر خورده و زیباست . خیلی سریع رشد میکند و تکثیر میشود و کافی است وقتی رشد کرد و طویل شد؛ قطعش کنیم و دوباره بکاریم . نکته ی مهم مخصوصا در آکواریوم ها این گیاه باعث شفاف شدن سریع آب آکواریوم میشود و ذرات معلق در آب را به سرعت جذب میکند .در شرایط مناسب از گیاه ریشه های درازی تا سطح آکواریوم رشد میکند و آن را زیباتر میکند و در فصل تابستان هم گل میدهد.

2

کابومبا کارولینیانا cabomba caroliniana
در کشور ما به شویدی معروف است. دورنگ قرمز و سبز داره و وقتی در کنار هم کاشته میشن محیط ویواریوم یا اکواریوم رو جذاب میکنن. وقتی به صورت گروهی کاشت می شود، بیش‌ترین زیبایی و جذابیت را دارد. قدرت اکسیژن دهی بالا دارد. رنگ برگ‌های آن سبز تیره است.

1

شویدی قرمز cabomba furcata
این گیاه فوق العاده زیبا متعلق به آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد این گیاه به نور زیادی نیاز دارد و در محدوده نور زیاد رشد مناسبی دارد. در صورت ناکافی بودن نور رنگ این گیاه زیبا بصورت سبز در می آید. همچنین برای نگهداری این گیاه به Co2 سطح بالایی نیز نیاز است. این گیاه زیبا نگهداری فوق العاده سختی دارد و برای افراد تازه کار پیشنهاد نمی شود. اگه دسته ای کاشته بشه و نور به پایینش نرسه برگای پایین ریزش میکنند این قوانین توی آبزی ها هم وجود داره

2

هیگروفیلا Hygrophila polysperma
این گیاه زیبا متعلق به جنوب شرقی آسیا (هند) می باشد به نور کم – متوسط نیاز دارد. در کشور ما به برگ سیوی معروف است. نیاز به مراقبت چندانی ندارد. رشد سریعی دارد و مقاوم است. اگر هرس نشود به حدی رشد می کند که در بالای سطح آب قرار می گیرد و گل‌های آبی زیبایی نمایان می شود. به همین علت گیاه مناسبی برای تزئین آکواریوم‌های بزرگ و سرباز است.

1

هیگروفیلا دیفورمیس Hygrophila difformis
به برگ انجیری آکواریوم معروف است ! و نور کم مانند برگ انجیری بریدگی های آن را کمتر میکند. این گیاه را می توانید در حالی که بصورت افقی یا عمودی است در زیستگاههای باتلاقی در جنوب آسیا ، پیدا کنید . در زیر نور متوسط بخوبی رشد می کند ، ولی نور زیاد باعث تقویت و رشد بیشتر آن می شود. تکثیر این گیاه بدین صورت است که نیمی از بلندی یک ساقه قوی را بریده و دوباره بکارید و قسمت پایینی بسرعت رشد خواهد کرد و جوانه خواهد زد . با توجه به اینکه این گیاه از نظر اندازه بزرگ است برای نگهداری در آکواریوم های کوچک مناسب نیست.

2

پرطاووسی قرمز Myriophyllum
برگ های قرمز و منشعب ظریف آن، این گیاه را به عنوان یکی از زیباترین گیاهان آکواریومی مطرح می سازد. اما در رابطه با نور و روشنایی نیازمندی های بیشتری را مطالبه می کند و فقط در تعداد کمی بهترین گیاه اکسیژن دهنده است. نه تنها در مقابل نور بلکه در تاریکی نیز تولید اکسیژن می کند. این خاصیت به واسطه ذخیره مقداری گاز تحت فشار در بافت‌ها در هنگام روز است که به آهستگی تا شب خارج می شود. تکثیر آن بوسیله قلمه زدن است.

2

پر طاووسی سبز Myriophyllum spicatum
بومی اروپا , آسیا و شمال آفریقا است . این گیاه در آب دارای حرکت آهسته می باشد . این گیاه در شرایط محیطی گوناگون به خوبی رشد می کند و گسترش می یابددرواقع نگهداری از ان بسیار اسان است.

1

سرخس جاوه Microsorium pteropus
این گیاه سرخس رو حتما دیدید تو اکواریوم فروشی ها ،گیاه سرخس نیازی به بستر ماسه و شن برای رشد ندارد . کشت آن بسیار ساده است طوریکه می توان آنها را در آکواریومی که بهره اندکی از نور,مواد مغذی وCo2 است پرورش داد. رشد کندی دارند اما اگر از کود و Co2 استفاده شود رشد سریع تر میشود. این گیاه را می توان درآکوایومی که دارای ماهیان گیاهخواراست، نگهداری کرد چرا که عموماً به آنها صدمه نمی زنند, در واقع بسیاری از ماهی ها آنها را نمی خورند. این گیاه به هیچوجه نباید در شن کاشته شود بلکه باید بر سطح صخره ها یا تنه های چوبی محکم کرد و ریشه هایش را آزاد گذاشت. سرانجام ریشه ها به سنگ ها و چوب ها خواهند چسبید

2