نام کاربر
رمز ورود
برو انصراف
         0
مبینا عظیم بیک: آشنایی با گیاهان آبزی روی آبی! شنبه 25 بهمن 1399 [09:35]
دو سه سالیه که کشت و کار گیاهان ابزی خیلی رو بورسه و مردم و همکاران استقبال کردن هم در زمینه ی ویواریوم و تراریوم و هم آکواریومی . تحت عنوان پلنت و خیلی سود خوبی هم داره براشون. آبزی ها دنیای گسترده ای دارن و تازه توشون گیاهان گوشت خوار هم وجود داره ماهی های کوچیک و یاحشرات رو شکار میکنن :)) به سه دسته ی کلی تقسیم میشن، روی سطحی ، میانه و زیر سطحی ، در آکواریوم های دارای ماهی علاوه بر زیبائی, همچنین نوع تعادل زیست محیطی برای ماهیان ایجاد می نمایند ، از جمله اینکه فضولات ماهیان را به عنوان کود مورد استفاده قرار داده و درمقابل اکسیژن داخل آب را تنظیم و به ماهیان برای تولید مثل کمک میکنند . ما گیاهان پرکاربرد هرسه سطح رو در سه مقاله معرفی میکنم و بدیهیه که نیلوفر آبی و غیره شامل این موضوع نمیشن. امیدوارم به کارتون بیاد با تشکر از خانم پورسلطان بابت اماده کردن این مقاله .

1

نورمناسب گیاه
دوستان نور خورشید دارای مقدار زیادی اشعه ماورای بنفش است که باعث رشد جلبک و سبزی میگردد. پس بهتر است از نور مصنوعی جهت آکواریوم‌ها استفاده گردد .لامپ‌های نور سفید یا فلورسنت یا گرولایت مخصوص گیاهان مناسب می باشند. . شدت نور تابیده زیاد باشد، باعث پژمردگی گیاهان عالی و رشد سریع جلبک‌های میکروسکوپی و کدورت آب می گردد. نور مصنوعی باید از سطح فوقانی مخزن بتابد تا هر برگی بتواند از آن استفاده کند. چون بعضی شیشه ها اشعه ماورای بنفش را جذب می کنند، باید لامپ‌ها را از بالا در زیر در پوش و در فاصله چند سانتیمتری از سطح آب قرار دهید. حداقل چند ساعت خصوصا بعد ازغروب آفتاب لامپ‌ها را روشن کرد، ایده آل ترین مدت تابش نور در آکواریوم بین 8 – 12 ساعت در روز است.

2

بستر مناسب آکواریوم
در آکواریوم تزئینی خاک ریخته نمی شود. میتونید از اکواریوم فروشی ها خاک مخصوص کاشت رو تهیه کنید. خاک استفاده شده حتما الک گردد. هرچه دانه بندی ذرات شن ریز تر باشد حرکت ریشه های رونده کندتر می گردد. در آکواریوم ماهی از ماسه به جای خاک استفاده می شود . ماسه نباید ریز باشد , ماسه ریز بر اثر بهم چسبیدگی موجب خفگی گیاه می گردد. بهترین نوع ماسه , ماسه رودخانه ای می باشد .

ضدعفونی کردن گیاهان
قبل از روش شیمیایی میتوان خاک را در قابلمه ریخته و جوشانده تا به خوبی ضدعفونی گردد یا به مدت دو ساعت زیر مشما زیر افتاب تابستان قرار داد تا به خوبی ضدعفونی گردد. استفاده از محلول پرمنگنات پتاسیم رقیق و شستشو با آب تمیز در چند مرحله است. ابتدا گیاه را با آب تمیز شسته و سپس 1 گرم پودر پرمنگنات را در 4/5 لیتر آب حل کنید. آنگاه گیاه را برای ضدعفونی در آن قرار دهید. پس از آن ، گیاه را در یک آکواریوم ضمیمه قرار داده و پس از حصول اطمینان کامل از سلامتی گیاه اقدام به کاشت آن در اکواریوم اصلی کنید.

معرفی چند گیاه آبزی پرکاربرد
لیمنا مینور
در آکواریوم ها این گیاه اغلب بعنوان یه علف هرز محسوب میشود که به سختی باید از آن دوری کرد . ماهی گلد فیش به خوردن این گیاه از روی سطح آب علاقه فراوانی دارد . برگهای آن نرم است و ریشه های نخ وار ضخیمی دارد که در سطح پایین رشد می کند . به نور علاقه دارد و در مجاورت نور تکثیر حاصل می نماید .این گیاه به ندرت گل می دهد .

1

کاهوی آبی یا پیستا استراتیوتس Pista stratiotes
گیاه بسیار زیبا برای آکواریوم های سرباز و حوضچه های خانگی است که بوسیله ریشه رونده اش به راحتی تکثیر می شود . برای جلوگیری از تسلط و سایه افکندن بر گیاهان دیگر باید آن را هرس نمود. این گیاه که به آن کاهوی آبی نیز می گویند در آسیا – آفریقا و آمریکا یافت می شود. برگهای این گیاه به رنگ سبز تیره است که کرکهای صورتی رنگ آن را می پوشاند. ریشه آن خیلی نمو می کند و رنگ سفیدی دارد. گیاهی است که درفصل تابستان بصورت غیر جنسی تکثیر حاصل می کند و در فصل زمستان می میرد . این گیاه به وسیله تخم هم پرورش می یابد . ریشه افشان آن محیط مناسبی برای تخمگذاری ماهیها است .

2

آزولا کارولینیانا Azolla caroliniana
آزولا یک خزه شناور کوچک است که جلبکهای سبز – آبی روی برگهایش وجود دارد . این جلبک قادر است نیتروژن را از هوا جذب نماید و می تواند آن را به مصرف گیاه برساند . یک گیاه زینتی برای آکواریوم های سرباز است که می تواند تمام سطح آب رو پوشانده و از رسیدن نور به گیاهان کف جلوگیری کند پس باید هر از چند گاهی هرس شود.

1

گیاه آبزی سالوینیا نتنز Salvinia natans
شایدا ین گیاه رو دیده باشید توی آکواریوم فروشی ها ! این گیاه سرخسی شناور است که در صورت وجود نور و مواد غذایی کافی رشد سریعی خواهد داشت . رنگ پریدگی و روشن شدن برگ ها نشانه کمبود اهن است. لایه نازک این گیاه در سطح آب گیاهان موجود در کف را از گرفتن نور محـروم می سازد .

2

فیلانتوس فلویتنز Phyllanthus fluitans
مانند سایر گیاهان شناور این گیاه تقریبا برای آکواریوم های سر باز و جایی که برگهای قرمز و زیبایش در شدت نور زیاد توسعه و رشد پیدا کند مناسب است .کاشت آن با گیاهی با رنگ سبز جلوه ی زیبایی ایجاد میکند. برای جلوگیری از سایه افکندن و تسلط بر سایر گیاهان باید آن را هرس نمود.

2