نام کاربر
رمز ورود
برو انصراف
         0
mohamad 98: آموزش باغبانی فقط در 5 دقیقه:) شنبه 24 آبان 1399 [10:15]
ترفند ها وآموزش هایی که همه افراد میتوان بعد از خواندن مطلب شروع به باغبانی در خانه بکنند
آموزش و ترفند های باغبانی در خانه و آپارتمان
آموزش های لازم برای توانایی باغبانی در خانه و آپارتمان

گیاه مناسب انتخاب کنید: نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. ابتدا باید خاک باغچه و باروری آن را مورد بررسی قرار دهید و سپس گیاهانی انتخاب کنید که در آن شرایط به خوبی رشد می کنند. به طور مثال، نوعی سوسن هست که در گرما و آفتاب شدید هم دچار آفت نمی شود.

یک لایه لاشبرگ اضافه کنید: لاشبرگ، برگ و خاشاکی است که دور ساقه گیاه انباشته می کنند تا سرما نخورد یا رطوبت از دست ندهد. ۳ تا ۵ سانتی متر لاشبرگ روی خاک باغچه بریزید تا خاک رطوبت خود را حفظ کند و سریع خشک نشود. بهتر است این لاشبرگ ها را از گیاهان ارگانیک هم چون پوست نارگیل، پوسته رنده شده درخت یا کمپوست(کود گیاهی) انتخاب کنید.

به ساده ترین روش آبیاری کنید: چرا وقت و انرژی خود را برای آبیاری با شلنگ هدر می دهید. شلنگ های نشت آب بخرید و آن ها را در باغچه قرار دهید. این شلنگ ها نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم اما دایمی از سطح آن ها بیرون نشت می کند. این شلنگ را داخل باغچه بگذارید و روی آن را با لاشبرگ بپوشانید. تنها کاری که شما باید انجام دهید باز کردن شیر آب است. برای راحتی بیشتر حتی می توانید شلنگ را به شیرآب تایمردار و خودکار وصل کنید.

باکس و گلدان های خود را همیشه خیس نگه دارید: در طول روزهای داغ تابستان نباید اجازه دهید گلدان های گل و باکس ها گیاهان شما خشک بشوند. برای این منظور از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید تا خاک گلدان همیشه مرطوب بماند. این سیستم را از همه وسایل کشاورزی و باغبانی ها می توانید تهیه کنید. قیمت بالایی هم ندارند.

علف های هرز را تا کوچک هستند، ریشه کن کنید: اجازه ندهید علف های هرز در باغچه یا گلدان های شما رشد کنند. از همان ابتدا که جوانه زدند آن ها را ریشه کن کنید و اجازه ندهید تا دوباره رشد کنند. نوعی از علف های هرز می توانند در یک فصل ۱۵۰ هزار تخم تولید کنند. بنابراین، پیش از این که همه باغچه را پر کند آن را نابود کنید.

گیاهان خود را نیز عقیم کنید: فقط علف های هرز نیستند که می توانند تخم ریزی و رشد کنند. برخی از گل های باغچه هم چون گیاهان سیاه چشم، کلئوم و داتوره هم خودشان تخم ریزی و رشد می کنند. باید پیش از این که همه باغچه از این گل ها پر شود، آن ها را هرس کنید.

برای باغچه حاشیه درست کنید: با کمک پلاستیک، آجر یا خاک برای باغچه خود حاشیه و لبه درست کنید. سعی کنید این وسایل را تا عمق ۱۵ سانتی متر در خاک فرو کنید تا علف های هرز امکان رشد در آن منطقه را نداشته باشند.

یادداشت برداری کنید: از کتاب ها یا مقالات کشاورزی برای بهبود باغچه خود استفاده کنید. بعلاوه، می توانید هر هفته وضعیت باغچه خود را یادداشت کنید و پس از چند ماه برای آگاهی از بهبود آن به یادداشت های قدیم خود بازگردید. حتی می توانید در فصل های مختلف از باغچه خود عکس بگیرید و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.

پرورش گیاه در زمین های برجسته: اگر می خواهید در باغچه خود گلدان های بزرگی ایجاد کنید که بالاتر از سطح زمین باغچه هستند، بهتر است این زمین ها را با خاک های زراعی و کمپوست بپوشانید. زمین های خودساخته را بسیار بهتر از زمین ها معمولی می توان زه کشی کرد. این زمین ها را کوچک بسازید تا از هر دو طرف به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید.

شیب درست کنید: برای این که جلوی خانه یا گوشه ای از باغچه را با گل و گیاه زیبا کنید، می توانید به صورت شیب دار گل کاری کنید. این کار باعث می شود تا برای ساخت زمین و هموار کردن آن هزینه نکنید.

کمپوست درست استفاده کنید: کشاورزان و باغبان ها به خوبی ارزش کمپوست(کود تهیه شده از برگ و فضولات گیاهان) را به خوبی می دانند. کود گیاهی باعث می شود تا خاک بهتر نفس بکشد و آب سریع تر جذب شود. این نوع کودها هم چنین کمک می کنند تا خاک های ماسه ای برای زمان بیشتر آب را در خود حفظ کنند. برگ های خشک باغچه را دور نریزید و از آن ها به عنوان کود بهره بگیرید.

از ابزار مناسب استفاده کنید: وقتی از ابزار و وسایل مناسب استفاده می کنید، باغبانی بسیار آسان تر می شود. ابزارهایی انتخاب کنید که اندازه دست شما هستند تا بتوانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. به طور مثال، دستکش، قیچی هرس کردن و … .

حفظ سادگی باغچه: باغچه را تا حد امکان ساده و خلوت نگه دارید تا بتوانید به خوبی به آن رسیدگی کنید. دست کم، در ابتدای مسیر با گل کاری های کم و خلوت شروع کنید و سپس به مرور به تعداد گیاهان بیفزایید.
ناشناس: تغییر فونت بزرگتر یکشنبه 12 بهمن 1399 [06:02]
سلام به نظرم اگه فونت بزرگتر بشه و قسمت های مهم ترش قرمز بشع بیشتر میتونه تاثیر گذار باشه و مخاطب رو جذب کنه ! :) مطالب بسیار عالین